10 години “Заслушай се”

28 септември 2024

2014

Преди точно 10 години – м. септември 2014 г., започнахме кампанията „Заслушай се“ – инициатива, която даде началото на мисията ни за по-добра информираност и разбиране на предизвикателствата пред глухите хора.

2015

През 2015 г. завоювахме първо място в конкурса на социалната инициатива „Промяната“ с визията си за внедряване на дигитална платформа за услуги на български жестов език. Ключова роля имаха самите глухи хора, които активно се включиха в кампанията по гласуване. Именно, благодарение на техния ентусиазъм и подкрепата на глухата общност, спечелихме това престижно отличие.

2016

През 2016 г., Министерството на образованието и науките, в партньорство с фондация „Глухи без граници“ и в сътрудничество с българската глуха общност, започна първото национално изследване, което постави основите на диалога за признаване на българския жестов език като пълноценен, със собствена граматика. Това изследване беше в съответствие с приетия през 2015 г. петгодишен национален план за прилагане на Конвенцията за правата на хората с увреждания.

2017

През септември 2017 г., България за първи път отбеляза Международната седмица на глухите хора, с акцент върху уникалната им социолингвистична общност със собствен език и култура.

2018

През 2018 г., активният обмен с глухи професионалисти от Съединените щати се разгърна в серия от събития с участието на американски ментори от Националната асоциация на глухите в САЩ и университета Галодет. 

2019

2019 г. е знакова година, тъй като тогава се създаде работната група, която положи основите за изготвяне на текстовете на Закона за българския жестов език.

2020

През 2020 г. стартира инициативата „Чуй ме със сърцето“, насочена към насърчаване използването на субтитри за глухите хора в българското кино. Същата година бяха направени ключови поправки в два закона – Закона за радио и телевизия и Закона за киноиндустрията. Те задължават всички нови филми да бъдат със субтитри на български език в подкрепа на глухите и слабочуващите хора.

2021

На 21 януари 2021 г. Българското народно събрание прие историческия Закон за българския жестов език – момент на огромна радост и гордост за българската глуха общност. Това събитие отбелязва важна стъпка към признаването на техния език и култура, отразявайки стремежа за равноправие и по-голяма видимост на глухите в обществото.

2022

През 2022 г., за първи път в България се проведе международна конференция, посветена на жестовия език. Събитието събра на едно място представители на глухата общност, педагози и родители на глухи деца, обединени от желанието за обмен на опит и идеи. Сред лекторите бяха изтъкнати специалисти както от страната така и от САЩ, Германия и Канада. Те споделиха ценни знания и практики, превръщайки конференцията в истински мост между културите и опита в областта на жестовите езици.

2023

Засмяни и вдъхновени, млади глухи хора се събират на лагер, за да споделят своите мечти и идеи за развитието на българския жестов език. С ентусиазъм и страст, те обсъждат как могат да бъдат двигателя на промяната в името на своите визуален език и култура. Точно в техните ръце лежи следващото десетилетие – време, в което ще инвестираме в тяхната сила и креативност, за да станат истински посланици на развитието и съхраняването на българския жестов език и културното наследство на глухите хора.

2024

С над 350 гости – глухи и чуващи, приказни водещи и много вълнение Международната седмица на глухите хора 2024 бе отбелязана с революционната предпремиерната прожекция на първия български филм създаден с прякото участие и съдействие на глухата общност – “Мост от ръце” на режисьора Георги Генчев.
Сърдечно благодарим на глухите хора в България, на нашите партньори и съмишленици за доверието и подкрепата, защото всички успехи нямаше да са реалност без вас!
Заедно можем повече!

Други новини от 2024 г.

〈 януари
декември 〉